Smakprofil
Marc Hebrart Brut Premier Cru Mes Favorites är gjort av gamla vinstockar från så kallad massal-selektion, planterade i ett soligt sydläge i Mareuil-sur-Aÿ.
Doften är elegant, fruktig och djup med inslag av vit persika, päron, citrus och mogna äpplen. Här finns också toner av brioche, nötter, örter, citronolja, mandelkubb och en lätt nyans av brasved.
Smaken är frisk, ren och mineralrik med rund och fyllig frukt. Den är något kraftigare och djupare än husets övriga viner, med en vinös karaktär och fin struktur. I smaken finns toner av fallfrukt, vitpeppar och en lätt sälta. Avslutningen är krispig och syrarik med bra komplexitet och lång, nyanserad eftersmak.
Marc Hebrart började producera druvor 1963 och buteljerade sitt första egna vin 1964. Han överlät skötseln av egendomen till sin son Jean-Paul 1997 som drivit den sedan dess. Jean-Paul har sedan dess utökat egendomen med ett flertal nya vingårdar, bl a i Dizy och i Louvois och har under åren skapat en egendom som hör till den absoluta toppen i Champagne. Hans fru, Isabelle Diebolt, driver den kända odlarproducenten Diebolt-Vallois i Cramant, men egendomarna sköts helt separat.
Odlingarna sköts enligt ”lutte raisonnée” dvs yttrsta försiktighet med bekämpningsmedel. Jäsningen sker separat för varje vingårdsdel i ståltankar med malolaktisk jäsning. Undantaget är cuvéen ”Rive Gauche-Rive Droite” som jäses på barrique och det nya flaggskeppsvinet ”Clos Le Léon” som jäses på barrique och utan malolaktisk jäsning.
Vinerna lagras mellan två och 8 år på jästen och får sedan 6 månaders vila innan försäljning. Vinstilen är fyllig, frisk men mycket balanserad. Jean-Paul säger att han skulle kunna göra fylligare viner, men då skulle han förlora det viktigaste – balansen! Filosofin är att utnyttja alla de karaktärer som finns att tillgå i de 85 odlingslotterna i olika byar för att i sin” assemblage” dvs blandning, skapa den perfekta balansen.